במהלך חיי היום-יום אנו נתקלים רבות במושג "אורח חיים בריא". נראה שכולם רוצים לחיות אותו, אבל מהו בעצם כולל? איך ניתן לקיים אותו במסגרת המשפחתית? כל התשובות במאמר שלהלן.

מהו אורח חיים בריא?

זוהי דרך חיים המשלבת בתוכה מכלול של תחומים אשר באים מתוך הסתכלות כוללת על בריאות הגוף והנפש. התמודדות עם מצבי סטרס, שינה אופטימאלית, אכילה נכונה תוך הקשבה לגוף וצרכיו, חיים פעילים – אלו רק חלק מהתחומים המשולבים באורח חיים בריא. במאמר זה נתמקד בנושא התזונה.

אורח חיים בריא- אכילה נכונה ומאוזנת

תזונה ים תיכונית

מחקרים מצביעים על כך שלתזונה הים תיכונית השפעה מטיבה על הבריאות ועל כן היא מחזקת את אורח החיים הבריא. תזונה ים תיכונית כוללת בין היתר: שימוש נרחב בשמן זית, דגנים מלאים, אכילת עופות, גבינות ויוגורטים בכמויות מתונות וצריכת דגים פעמיים בשבוע, בעיקר דגים עשירים באומגה 3 כגון טונה אדומה, הרינג, סרדינים, סלמון, לברק, בס. כמו כן התזונה הים תיכונית כוללת אכילה יומית של ביצה, אכילה מרובה של פירות וירקות טריים שהינם מרכיב חשוב בכל ארוחה ומעניקים תחושת שובע, צריכה מועטה של בשר אדום והעדפת החלקים הרזים בבשר וכן הוספת צמחי טעם ותבלין לכל ארוחה המפחתים את הצורך במלח ומכילים נוגדי חימצון. כחלק מהתזונה הים-תיכונית מומלץ להרבות בשתיית מים לאורך היום – צבע שתן בהיר הינו מדד לשתייה מספקת. לחובבי היין ניתן לשלב יין אדום, בעיקר עם הארוחה במינון של כוס עד שתיים ביום עבור גבר וכוס אחת עבור אישה, היין מכיל נוגדי חימצון מסוג פוליפנולים המסייעים גם במניעת מחלות לב.
סדר יום
מעבר לאיכות המזון, אכילה נכונה ומאוזנת כוללת גם את הכמות הנאכלת ואת הפריסה בזמן במהלך היום. מומלץ לצרוך כ 5-6 ארוחות – 3 ארוחת עיקריות ו2-3 ארוחות ביניים, כאשר המטרה היא לשלב את הארוחות באופן אינדבדואלי בהתאם לסדר היום. פיזור הארוחות במשך היום עוזר לחילוף החומרים ולמתן אנרגיה זמינה לאורך כל היום. מומלץ להתחיל את היום בארוחת בוקר, אשר לה חשיבות רבה כיוון ששוברת את צום הלילה וממלאת את מאגרי האנרגיה, עוזרת לריכוז ולביצועים טובים יותר במהלך היום. בארוחות העיקריות מומלץ לשלב פחמימה מלאה, חלבון וירק וליצור צלחת מאוזנת. בנוסף, מומלץ לגוון במזונות השונים מתוך קבוצות המזון השונות- סוגי המזונות השונים מספקים לנו רכיבי תזונה בעלי מאפיינים ויתרונות ייחודיים.
התנהגויות אכילה
נושא התזונה כחלק מאורח חיים בריא כולל בתוכו גם את ההתנהגות סביב האכילה, כאשר השאיפה הינה לאכול מתוך הקשבה לגוף ולצרכיו. בזמן האוכל חשוב להיות  מרוכזים בפעולה של האכילה , לשבת ליד שולחן האוכל ולהימנע מאכילה תוך כדי משחק במחשב או צפייה בתוכנית טלוויזיה, שכן אכילה בהיסח דעת מביאה לצריכת מזון שאינה מתואמת עם הצרכים הפנימיים ונעשית ללא חשיבה והקשבה לתחושות הרעב והשובע של הגוף. הקשבה לאיתותי הגוף תביא לכך שנדע לכוון לכמות המזון שהגוף באמת צריך ולחשוב על פתרונות אחרים לאכילה כאשר אנחנו במצבי קושי, שיעמום ולא באמת רעבים. ניתן ללמוד מתי גם צריך לתת מזון לנפש בלי הרגשת ייסורי מצפון תוך שליטה על הבחירות שלנו.

חיים פעילים כחלק מאורח חיים בריא

אורח חיים בריא כולל גם חיים פעילים יותר המשלבים תנועתיות בתוך שגרת היום יום. מחקרים מוכיחים שפריסה של פעילות גופנית במשך היום עוזרת לשמור עליה לאורך זמן. התחלה של פעילות יומית אינטנסיבית בדרך כלל לא תחזיק מעמד, אך עם זאת ,שילוב הפעילות כחלק מהיום יום תביא להצלחה ושימור. הפכו את הפעילות לדרך חיים – עלייה במדרגות כאופציה מועדפת על פני עליה במעלית, הליכה ברגל, עשר דקות של מתיחות / כפיפות בטן – או כל פעילות שניתן לעשות בבית או בדרך לעבודה/לקניות. ניתן לבצע את הפעילות במסגרת כלשהיא- חוגים, רכיבה משפחתית על אופניים, קבוצות ריצה עם חברים לעבודה- כל פעילות הינה חיובית וחשובה. צרו לכם סביבה תומכת בבריאות – וכך הבחירות שלכם יהיו קלות יותר. חשוב לדעת כי לפעילות גופנית יתרונות רבים ביניהם ניתן למנות מניעת מחלות, תמיכה בתהליך ירידה במשקל ושמירה על משקל תקין ושיפור מצב גופני ונפשי.

אורח חיים בריא לכל המשפחה

אורח חיים בריא חשוב לכל המשפחה. בכדי להנחיל אותו לכלל המשפחה חשוב שתהיה הסכמה בין ההורים על הדברים אשר חשוב להקפיד עליהם, רצוי שההורים יהוו דוגמא אישית לילדים ושתהיה הכוונה ברורה ונעימה לעקרונות החשובים בבית. מומלץ ליצור סביבה המאפשרת ומקדמת את נושא הבריאות, לחשוב על המזון שמציגים לראווה במטבח – האם ישנה קופסאת עוגיות על השיש או סלסלת פירות בסלון. חשוב להקפיד על אכילה נכונה ומאוזנת גם לילדים,  אכילה לפי איתותי הגוף וללא נשנושים לאורך היום. כדאי לחשוב על פעילויות במסגרת המשפחתית המעודדות את התנועתיות, עידוד הליכה ברגל לבי"ס רכיבה על אופניים, משחקי כדור וטיולים משפחתיים רגליים.

לסיכום,  אורח חיים בריא הינה דרך חיים המשלבת מספר תחומים שמטרתם הינה דאגה לרווחתו הגופנית והנפשית של האדם. נושא התזונה הינו נושא חשוב ומשמעותי כחלק מאורח חיים בריא והוא כולל היבטים רבים. תזונה נכונה שמה דגש לא רק על סוג המזון,האיכות, הכמות הנצרכת ופיזור הארוחות ביום, אלא גם על ההתנהגות סביב האכילה וההקשבה לצרכי הגוף. פעילות גופנית הינה נדבך נוסף המלווה את אורח החיים הבריא כאשר השאיפה היא לחיות חיים פעילים כחלק מחיי היום יום. אורח חיים זה מומלץ לכל אדם, כאשר יש לעשות את ההתאמה האישית לאדם על פי צרכיו, סדר יומו ומגבלותיו.