לפי הנתונים המדאיגים, בעוד כ- 5 שנים מהיום 1 מתוך 3 ילדים יסבול מעודף משקל- מטורף!! החופש הוא אחת ההזדמנויות הלא מוצלחות לעלות במשקל. לוח הזמנים של כל המשפחה משתנה תדיר, הילדים הולכים לישון מאוחר וקמים מאוחר, וככלל ניתן לומר כי הגבולות הנהוגים בשגרה מתגמשים יתר על המידה. אז רגע לפני סיום הקייטנות, הנסיעה לחו"ל או סתם במקרה של רביצה בבית, להלן מספר טיפים בתזונה לאכילה שפויה בחופש- כמובן שהטיפים מתאימים גם למבוגרים 🙂

עשו סדר בארוחות- גם בחופש ארוחות מסודרות יכולות להוות איזשהו "עוגן". אפילו אם קמים מאוחר, מומלץ להתחיל בארוחה ראשונה ולהצטרף לשאר הארוחות לפי הסדר שיונהג בבית. לדוגמא אם הילדהמתבגר קם בשעה 12:00, כדאי שישתה שתיה חמה ויצטרף לארוחת צהריים בשעה 12:30, הארוחה הבאה תהיה בסביבות 16:00, אחריה ארוחת ערב בשעה 19:00 וארוחת לילה קלה בסביבות השעה 21:00-22:00. בין הארוחות לא לאפשר (ויש לעשות זאת בצורה נעימה) "לנשנש" או "לחטוף"- אוכל "אוכלים" ולא "מנשנשים" או "חוטפים".

אכלו רק בשולחן האוכל ללא מסך ליד או מול הפנים- מסכים רבותי מסכים: טבלט, סמארטפון, טלויזיה ודומיהם מומלץ שיופרדו בזמן האוכל מהילד וכן גם מהמבוגר. במקרה זה דוגמה אישית מאוד חשובה. הוצאת מסיחים אלה יאפשרו התרכזות בארוחה, בטעמים ובתחושת הרעב והשובע של הסועדים וכתוצאה מכך המנעות מצבירת משקל עודף.

החזיקו מגוון מצומצם של ממתקים וחטיפים- חשוב להבין שהגוף והמוח שלנו התפתחו בתקופות בהן לא חיינו בתרבות השפע הקיימת כיום ולכן תמיד נעדיף באופן טבעי לאגור אנרגיה מאשר להוציא אותה. בנוסף לכך, מחקרים מראים שככל שמגוון המזון רב יותר, כך גם נאכל יותר. ברגע שמפוצצים את הארונות בחטיפים ובמתוקים "אפילו רק בשביל האורחים" נוצר מצב בו הנגישות אליהם גבוהה וכן אנחנו מוסיפים מגוון רב של מזון שאינו בריא ואינו מזין שיביא לבסוף לתוצאה לא רצויה של עלייה במשקל ומרעין בישין נוספים.

שינה שינה ושינה- שעות השינה חשובות ביותר לאורח חיים בריא ותקין, הן למבוגרים והן לילדים. במקרה של הילדים חשוב מאוד גם תזמון השינה, שכן החל מהשעה 22:30 מופרש הורמון הגדילה. ככל ששעת השינה מאוחרת יותר, מופרש פחות הורמון גדילה, מה שיכול לגרום בפועל להאטה בצמיחה ובהתפתחות. בנוסף לכך, מחקרים מראים ש-6 שעות שינה רצופות בלילה עוזרת במניעת השמנה אצל מבוגרים וכי כאשר ישנים פחות, מופרשים הורמוני רעב בכמויות גדולות, מה שמעורר את הרצון באכילת מתוקים וכמויות מזון גדולות מהרגיל. ילדים אף זקוקים ליותר שעות שינה ממבוגרים על מנת לאפשר התפתחות תקינה. על כן מומלץ להציב גבולות לילדים ולעצמנו המבוגרים ולקבוע (גם בחופש) שעה מקסימלית לשינה וכן שעה מקסימלית ליקיצה.

בבית מלון התרחקו מחופשות "הכל כלול" מכיוון שגם ההשמנה כלולה ובגדול- העדיפו חצי פנסיון והפנימו שאין סיבה אמיתית לעלות בחופש במשקל- דווקא בחופש יש יותר זמן להקדיש לפעילות גופנית, לאכול בנחת, להנות מהארוחות ולקבל תחושת שובע טובה שתספיק לפחות ל3-4 שעות. בבית מלון יש כל מה שצריך לארוחה בריאה ומזינה: הירקות בכל הצבעים כבר מגיעים שטופים, חתוכים ומוכנים לאכילה, יש מגוון של מזונות עתירי חלבון,  ואפילו מזון המורכב מפחמימות מלאות. בחרו לכם צלחת אחת עם כל האוכל שאתם רוצים באמת לאכול ואכלו לאט עד לשובע נעים, כזה שיאפשר לכם המשך פעילות ולא "יזרוק" אתכם לישון.

חזרה לשגרה- כמה ימים לפני סוף החופש חיזרו לשגרה רגילה הן בזמני הארוחות והן בזמני השינה על מנת לאפשר חזרה קלה לגן, ללימודים ולעבודה. גם למבוגרים זהו טיפ מעולה שכן לחזור מחופשה ישירות לעבודה עלול להקשות על התפקוד ואפילו לפגום בזיכרון החופשה הנעימה.

 

צור קשר עם תזונאית

בהצלחה וחופש נעים,
אורטל וצוות דיאטנית עד הבית.