כמעט כל יום חדש צצה לה לעולם דיאטת פלא או שיטת הרזיה מהפכנית חדשה. הנה דוגמאות בודדות של תעשיית הדיאטות המגלגלת מיליונים : "דיאטה לפי סוג דנ"א", "הדרך הפשוטה להפסיק לאכול", "דיאטה לפי מזלות ההורוסקופ" , ועם כל המגוון הרב נשאלת רק השאלה: " למה אנשים ממשיכים להשמין וההשמנה הפכה לאפידמיה כלל עולמית? "

כנראה שדיאטות הפלא קצרות טווח לא עובדות! לא משנה עד כמה התוצאה הראשונית היא מרשימה, לאחר מכן מתרחשת עלייה במשקל הבלתי נמנעת. 
ולמה זה קורה?
הנה 5 הסיבות העיקריות לכך:

1.      הדיאטות המהירות מבוססות על  הגבלות נוקשות.

דוגמאות לכך היא דיאטה שבה כל יום אוכלים רק איזשהו  מזון מסוים (יום אחד תפוחים, יום אחר מלפפונים) או למשל דיאטת ההפרדה של פחמימות וחלבונים שבה אסור לאכול ביחד את המנה הבשרית והתוספת.
הגבלות כאלה יוצרות תפריט חד גוני , משעמם ועצם העובדה שקיים איסור מסוים גורם לנו לרצות  את  הדבר האסור עוד יותר. זה מחליש את המוטיבציה , קשה לעמוד בתפריט שכזה ומכאן נובע משבר בלתי נמנע: "מותר לי לאכול רק חסה, ואכלתי פרוסת עוגה ועכשיו הכל אבוד, נשברתי ואני לא יכולה להמשיך את הדיאטה".

2.  דיאטות פלא אינן מאוזנות.

דיאטות כאלה אינן מתחשבות בהרכב התזונתי המומלץ בריאותית, התפריט לא מכיל את כל אבות המזון והרכיבים החשובים לגופינו כמו פחמימות , חלבונים, שומנים , ויטמינים ומינרלים בכמויות הנכונות. ולכן תפריט כזה לא יכול ללוות אותנו  לאורך זמן  וגם עם  מצליחים להתמיד הוא יביא לחסרים בגוף.

3. בדיאטות הפלא אין כלל התאמה אישית.

כל הדיאטות האלה עובדות לפי העיקרון  “one size fits all”, כלומר אין שום התחשבות בתכונות האישיות של האדם. לא נלקחים בחשבון העדפות, סדר יום, סוג העבודה, מעמד סוציו-אקונומי וכו'. כאילו שמנסים להלביש על כולם את אותה חולצה מבלי להתאים את המידה, את הצבע ואת הצורה ולשכנע שהיא אכן יפה ומתאימה.

4.דיאטות הפלא לא מביאות איתן שינוי בהרגלי אכילה (חסרות אלמנט חינוכי)

דיאטה לא מלמדת מה ואיך רצוי וכדאי לאכול אחרי שהשגתם את המטרה. הן לא מלמדות איך לשמור על מה שהשגתם ואיל לאכול ולהתנהל לאחר מכן. ברור לחלוטין שאי אפשר (ואפילו מסוכן) להתמיד ולהמשיך לאכול כל החיים כמו בדיאטת הפלא.

5.דיאטות הפלא מאיטות את חילוף החומרים.

דיאטות הפלא מבוססות על הגבלה קלורית נוקשה, כלומר אתם אוכלים הרבה פחות ממה שהגוף שלכם "שורף" המהלך היום וזה מה שמאפשר ירידה במשקל. אך הגבלה קלורית גדולה מביאה לכך שגופנו מאיט את חילוף החומרים וכתוצאה מכן נכנס למעין תרדמה וחיסכון באנרגיה ונוטה לאגור כל "ביס מיותר" בתור שומן ומכך נובעת עלייה חוזרת במשקל.

חשוב לציין שהעיקרון הכללי של כל הדיאטות הוא הגבלה קלורית כללית ולא משהו אחר. כך השמות הבומבסטיים הם רק גימיקים שיווקיים. בסופו של דבר הכול מתבסס על כך שאנו מרזים כשאנחנו מכניסים לגופנו פחות קלוריות ממה שהגוף זקוק.

המסקנות:

הסיבות  המפורטות גורמות  לכך שבמוקדם או במאוחר קורה המשבר ואנחנו מתחילים לאכול ללא שליטה  (או במקרה הטוב חוזרים לתפריטנו השגרתי מבלי לעשות שינוי בהרגלים).
בשני המקרים תתרחש עלייה חוזרת במשקל ולמרבה הצער עוד כמה קילוגרמים נוספים. כעבור זמן מה  אנחנו מחליטים לחזור למשטר " דיאטת הכרוב"  (כי בפעם שעברה זה עזר להוריד 10 ק"ג, ושוכחים שהעלנו אחרי זה 15 ק"ג) ואפקט היו-יו ממשיך.

 מיותר יהיה לציין שכל התנודות הללו במשקל לא מוסיפות לנו לא בריאות ולא יופי.

לכן חשוב לא להיכנע לפרסומות המבטיחות ירידה במשקל בעזרת דיאטות וגלולות הפלא למיניהן ולא ליפול כקורבן של תעשיית דיאטות הבלוף.

רוצה להצליח בדיאטה שלך? פנה לדיאטנית קלינית.