לימודי תזונה נועדו למעוניינים לקבל רישיון כדיאטן קליני דיאטנית קלינית מטעם משרד הבריאות. הלימודים כוללים שלוש שנות לימוד באחד מהמוסדות האקדמיים המפורטים בהמשך וכן הכשרה מעשית (סטאז") האורכת כחצי שנה אשר בסופם מבחן הסמכה מטעם משרד הבריאות. בוגר המסלול אשר סיים בהצלחה את הלימודים, ההכשרה המעשית ומבחן ההסמכה, יכול להשתלב בעבודה במסגרות שונות, פרטיות ומוסדיות. לימודי התזונה ניתנים במסגרת תואר ראשון במדעי התזונה (לימודי הסמכה לדיאטנית) ותואר שני במדעי התזונה.
בנימה אישית- אני התחלתי את לימודי מדעי התזונה בפקולטה לחקלאות בשנת 2004 וסיימתי בשנת 2007 אחרי סטאז" בבית החולים סורוקה. החלטתי לבחור במקצוע זה עקב בעיה בריאותית שפתרתי באמצעות שינוי התזונה שלי. מאז התחום מאוד מסקרן אותי ואני שמחה לסייע למטופלים שלי לפתור את בעיותיהם ולשפר את אורח החיים שלהם. במאמר זה אסקור בקצרה את נושא לימודי מדעי התזונה במסגרת תואר ראשון במדעי התזונה לטובת אלא המעוניינים לעסוק בתחום.

לפני הלימודים- מהי דיאטנית קלינית?

דיאטנית קלינית הינה יועצת מקצועית בתחום התזונה אשר עברה את ההסמכה הרלוונטית וקיבלה רישיון לעסוק בכך מטעם משרד הבריאות. הדעה הרווחת היא שדיאטנית קלינית מטפלת רק באנשים שרוצים לרדת במשקל, אך למעשה התחומים בהם היא עוסקת נרחבים הרבה יותר, החל מטיפול בהפרעות אכילה, דרך ייעוץ תזונתי לספורטאים וכלה בהתאמת מסגרות אכילה לסובלים ממחלות שונות כגון סכרת, צליאק ועוד. לאחר ההסמכה יכולה הדיאטנית להתמחות בתחום מסוים ולהתמקצע בו או לעבוד כדיאטנית כללית ללא התמחות ספציפי.

לימודי תזונה- כמה זמן אורכת הכשרת דיאטנית קלינית?

כפי שציינתי קודם לימודי תזונה אורכים שלוש שנים כאשר בתומם יש לבצע הכשרה מעשית (סטאז") במוסד רפואי מוכר. מועד הסטאז" ומיקומו נקבעים בהגרלה אשר נערכת תקופה קצרה לאחר תום הלימודים. בעיה לא פשוטה העומדת בפני הבוגרים של החוג היא שבשנים האחרונות מספר הבוגרים עולה על מספר המקומות לסטאז" ועל כן נוצר מצב בו לעיתים ניתן לקבל סטאז" אף שנתיים מתום הלימודים ובמקום מרוחק מאיזור המגורים. כמובן שבמשך תקופה זו הבוגרים אינם מוסמכים לטיפול ואינם יכולים לעסוק כדיאטנים קלינים. אחת האפשרויות הנפוצות במקרים אלה היא שבוגרי התואר הראשון פונים ללימודי תואר שני במדעי התזונה על מנת למלא את חלל הזמן שנוצר עד להכשרה המעשית.

לימודי מדעי התזונה- מהם הקורסים אותם לומדים?

הקורסים אותם לומדים בלימודי מדעי התזונה הינם מגוונים מאוד ועליהם נימנים קורסי יסוד כגון כימיה כללית, פיזיקה יסודות הסטטיסטיקה הנלמדים בשנה א" ללימודים וכן קורסים ייעודיים לחוג לתזונה כגון תזונת האדם, דיאטטיקה, תורת הריאיון בריאות הציבור ועוד.

לימודי מדעי התזונה- היכן ניתן ללמוד מדעי התזונה?

ניתן ללמוד לימודי מדעי התזונה במוסדות הבאים:
– הפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה- המוסד האוניברסיטאי היחיד שאינו מכללה בו ניתן ללמוד לימודי תזונה לתואר ראשון. הפקולטה ממוקמת ברחובות והינה קמפוס של האוניברסיטה העברית.
– מכללת תל חי
– המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון
– אוניברסיטת חיפה- קיים מסלול לתואר שני במדעי התזונה

לימודי תזונה- מהם תנאי הקבלה?

תנאי הקבלה ללימודי תזונה משתנים ממוסד למוסד ואף משתנים משנה לשנה בהתאם לביקוש, אך סף הקבלה לתואר ראשון בלימודי התזונה בפקולטה לחקלאות הינו הגבוה מבין כל המוסדות האקדמאיים האחרים. את המידע הספציפי עבור תנאי הקבלה ניתן לקבל במוסדות האקדמים הרלוונטים.

לימודי דיאטנית קלינית – מהן אפשרויות ההעסקה לאחר תום ההכשרה?

דיאטנית קלינית מוסמכת (שסיימה לימודי דיאטנית קלינית וכן סטאז") יכולה לעבוד במסגרת הסקטור הפרטי או להיות מועסקת במסגרת חברות כגון דיאטנית עד הבית או גופים אחרים כגון קופות חולים ובתי חולים. על פי רוב הדרישה לדיאטנית קלינים מוסמכים היא גבוהה ואין קושי רב למצוא תעסוקה בתחום בעיקר במסגרות המוסדיות, אך כמובן שהשכר במקומות אלה לרוב אינו גבוה. עם זאת דיאטנית קלינית המעוניינת לעבוד כעצמאית בסקטור הפרטי יכולה להרוויח שכר נאה במסגרת ייעוץ תזונתי ללקוחות פרטיים וכן במתן הרצאות וסדנאות בתחום התזונה.

לימודי תזונה- ממה צריך להזהר?

לימודי תזונה הם שם כללי ללימודים בתחום התזונה אך לאו דווקא במסגרת הפורמלית של לימודי מדעי התזונה לתואר ראשון באחד מהמוסדות האקדמיים המוזכרים לעיל. חלק מהמסלולים הם לימודי תעודה בלבד אשר אינם מקנים רישיון דיאטן מטעם משרד הבריאות, אלא תעודת תזונאי בלבד. כיום קיים חוק בישראל המגן על מטופלים ממטפלים שאינם דיאטנים קליניים מוסמכים ומתהדרים בתארים שונים כגון: תזונאי, יועץ תזונה וכד". לפי החוק רק דיאטנים קליניים רשאים לתת יעוץ תזונתי.

לסיכומו של עניין, לימודי מדעי התזונה אינם דבר של מה בכך ודורשים מעבר לנתוני קבלה גבוהים גם השקעה של זמן ומאמצים רבים במהלך שנות הלימודים וההכשרה המעשית, אך עם זאת העבודה עם המטופלים נותנת סיפוק רב ועניין גדול. אשמח לסייע, לענות לשאלות ולחלוק מניסיוני.

בהצלחה,
אורטל שקורי רובינוביץ"
דיאטנית קלינית ומאמנת כושר,
מנהלת דיאטנית עד הבית.