אם אתם רוצים דיאטה מהירה ולרדת בגדול אתה מוזמנים להפסיק לקרוא כבר בשלב הזה. זהו אינו האתר המתאים לכם. דברים טובים קורים לאט. דיאטה מהירה הורסת את הגוף וגורמת לנזקים בריאותיים ובעיקר נפשיים.

דיאטה מהירה- יתרונות

רציתי מאוד לכתוב שאין יתרונות, אך כמו לכל דבר בחיים לצד החסרון יש גם פה יתרון- אתם מקבלים תוצאות מהירות ויורדים בגדול, אך כמו בובת "נחום תקום" המציאות מכה בכם וכל המשקל שהורדתם בסבל רב ובמלחמה יום-יומית עולה ובגדול. האם זה יתרון של דיאטה מהירה- תשפטו בעצמכם.

אז מה בעצם קורה לגוף בדיאטה מהירה שמטרתה לרדת בגדול?

לאחר שמתקבלת החלטה לרדת מהר ובגדול מתחילים בדיאטת כסאח ומצמצמים משמעותית בכמות הקלורית הנכנסת. בהתחלה זה עובד "נפלא", הגוף מתחיל לפרק את מסת השריר הבנוייה מחלבונים והבזבזנית בהוצאה האנרגתית, במקביל מאבד מים ובנוסף רקמת השומן מנדבת מעט שריפת שומן לתהליך. אז עד כאן, אתם מבינים נכון, המשקל הראשוני שיורד בגדול הינו מפירוק שריר ואיבוד נוזלים, אבל לצערי רוב האנשים אינם מבינים את הפיזיולוגיה ולכן שמחים בירידת המשקל "המבורכת".

הדיאטה המהירה וגופינו

רקמת השומן היא רקמה "לא פריירית" בכלל. ברגע מתפרק שומן מתוך רקמת השומן הבנוייה מתאי שומן, תאים אלו אמנם מתרוקנים ומתכווצים אבל אינם נעלמים ורק מחכים "בסבלנות" לסיום הדיאטה המהירה. רקמת השומן המתרוקנת גורמת להפרשה של יותר הורמוני רעב מכיוון שהגוף שיצא מהאיזון תמיד ישאף לחזור לאיזון ולעלות במשקל. כך כשיותר רעבים, יותר קשה לשמור על הדיאטה המהירה והמלחמה כנגד המשקל הופכת לעקובה מדם. בשלב הזה ככל שאתה חזק יותר נפשית כך הסיכוי שלך להתמיד בדיאטה המהירה "טובים" יותר.

דיאטה מהירה- חסרונות

צימצום משמעותי בכמות הקלוריות הנכנסת הולך יד ביד בד"כ עם צמצום מגוון המזון, כי בד"כ הרכב הדיאטות המהירות מכיל סוג אחד של מזון כגון דיאטת כרוב וזוועות אחרות. שילוב של אלה עלול לגרום לחוסר באנרגיה, כאבי ראש, עייפות, נשירת שיער, ירידה בחשק המיני, ירידה בחיוניות וכו'. זאת מכיוון שהגוף נכנס למצב של מצוקה ולקיצוצים באנרגיה וברכיבים חיוניים כגון ויטמינים ומינרלים יש מחיר. למעשה הגוף אינו יכול להרשות לעצמו להתעסק עם מותרות כגון הרגשה טובה, אנרגתיות חיוניות וכו', אלא הוא עסוק עכשיו בלהפעיל את הלב והמוח ושאר איברים חיוניים על מנת לתפקד באופן בסיסי. בתהליך זה של צמצום הקלוריות הנכנסות לגוף בעצם הגוף לומד להיות חסכוני באנרגיה והוא מסתגל לשינויים באופן מדהים. כלומר אם הוא התרגל להכנסה קלורית מועטה בדיאטה המהירה, והסובל שהגיע למשקל היעד חוזר לאכול את הכמויות שאכל לפני הדיאטה, כל המשקל עולה בחזרה ובגדול. בגוף שעבר דיאטה מהירה וירד בגדול יש פחות מסת שריר, כאמור פחות הוצאה אנרגתית מהמצב ההתחלתי, כך שברגע שחוזרים לאכול "לא דיאטה" חוזרים לעלות במשקל במהירות מטאורית. תוכניות הריאלטי של כוכבים ברגע ורזים ברגע ותרבות האינסטנט של "אני רוצה כאן ועכשיו" משפיעות עלינו לפעמים אפילו באופן לא מודע. הרבה פעמים זה גורם לאנשים להגיד לעצמם "עכשיו אני אוכל הכל, למה לסבול, ממחר דיאטה מהירה וקיזוזים" כמו ההוא וההיא וההם. אך לצערי הנתונים מדברים בעד עצמם ו- 95% מהאנשים שעושים דיאטות חוזרים למשקל ההתחלתי פלוס והנתונים מדברים על כל הדיאטות באשר הן. לכן אצלנו בדיאטנית עד הבית לא מדובר רק במה לאכול אלא בשינוי בהתנהגות האכילה, שינוי דפוסי מחשבה בנוגע לאוכל בנוסף ללימוד תזונה נכונה ומאוזנת שאנו מתאימים לכל לקוח שלנו באופן אישי והמשקל שיורד לאט, גם נשמר לאורך החיים. אסיים בנימה אישית, אם הצלחתי להניא לפחות אדם אחד מלעשות דיאטה מהירה שתזיק לגופו בטווח הקצר והארוך, הרווחתי מלאך בשמיים. 🙂

יצירת קשר