בעשור האחרון עלתה המודעות בקרב הציבור לצורך בשינוי אורח החיים בו חיינו בחברת השפע עד היום והפיכתו לאורח חיים בריא יותר ומאוזן. צורך זה הודגש בעיקר ע"י גורמי הבריאות השונים בישראל, עקב העלייה בשיעורי ההשמנה והמחלות הנלוות לה ולאורח חיים לא תקין ומאוזן, הן מבחינה תזונתית והן מבחינה נפשית. הסיסמה "אורח חיים בריא" הינה סיסמא השגורה כיום בפי כל, אך לצערנו הרב הפכה למאוסה, זאת עקב הקושי הכרוך בשינוי זה לצד מחויבויות היום-יום.

מגבלת הדיאטה

הדיאטות המוצעות כיום בשוק, הינן כפירושן המילולי: דיאטות = משטרי הגבלה. כמו כל הגבלה, גם זו סופה להישבר. על כן, אין אנשים מצליחים להחזיק מעמד לאורך שנים בדיאטות אלו ובכך מגבירים את "אפקט היו-יו", הנובע מ"הניסיון הדיאטטי" הנצבר עם השנים אצל אנשים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר. סיבה נוספת לחוסר הצלחתה של הדיאטה היא בכך שאינה משאירה מקום לצורך הרגשי שממלא האוכל (אין מדובר בצורך פתולוגי, אלא בצורך בסיסי) ומתעלמת מחשקים ותאוות, אשר סופם להתממש, אך לצערנו הרב הם מתממשים כבולמוס אכילה, קטן כגדול, השובר את מסגרת הדיאטה.

אימון להרזיה ואורח חיים בריא

כוכב עולה נוסף בשנים האחרונות במדינתנו הוא הטיפול הקרוי Coaching.  בימים אלו מתחיל את צעדיו הראשונים בישראל תת-תחום הקרוי "אימון להרזיה ואורח חיים בריא". טיפול זה "מנקה" את כל הפחדים, יחסי השנאה-אהבה, והשליליות שפיתחו אנשים כלפי אוכל במהלך שנות הדיאטה ומלמד אותם להתחבר מחדש לגוף ולהקשיב לו. לאכול כשצריך וכשרוצים, ולהפסיק כאשר הגוף הגיע לרמת השובע הנכונה לו. ללמוד מחדש לאהוב באמת ובצורה בריאה את כל המאכלים ה"אסורים" ולאכול אותם ללא תחושת אשם. בנוסף, טיפול זה (ככל טיפול "אימוני" רגיל) מתרכז בחשיפת האמונות המגבילות של כל אדם אשר מונעות ממנו להצליח להגיע ליעד אותו הציב לעצמו.  הטיפול  מעצים את המטופל ואת יכולותיו האישיות אשר יעזרו לו בתהליך ומספק כלים להתמודדות במצבים שונים בהמשך החיים לניהול עצמי נכון. הטיפול אותו אני מציעה כדיאטנית וכמאמנת להרזיה כולל, בעיקר, את הנושאים הבאים:

  • לימוד עקרונות התזונה הבסיסיים
  • התאמת התזונה הנכונה לאורח חייו ותשוקותיו של הפרט
  • שיפת מיתוסים שקריים ואמיתות מעולם הדיאטות
  • סלילת דרך אישית וחזון אישי לכל "מתאמן"
  • מחיקת האמונות המגבילות והעצמת יכולות אישיות אשר מסייעות בתהליך
  • החזרת מוקד השליטה הפנימי
  • ניהול עצמי לחיים בריאים, שלווים ומאוזנים
  • כלים לביקורת עצמית בהמשך התהליך האישי אותו עובר הפרט

בהצלחה!
צוות דיאטנית עד הבית