מזונות על (או מזון על) הוא מושג מסחרי למזון בעל תכונות העשויות להועיל במצבי חולי מסוימים, להוריד סיכויי מחלה, לשפר מצב פיסי ורגשי וכו'. תכונות אלה נובעות מריכוזים גבוהים של נוגדי חמצון, ויטמינים, מינרלים וחלבונים. על מנת להכלל בהגדרה של מזון על, אותו מזון להכיל מספר רב של רכיבי התזונה שלעיל- ישנם מזונות שנחשבים מזונות על כשהם מכילים את כל אבני הבניין שלנו- חלבונים, מינרלים וויטמינים וישנם מזונות שנחשבים מזונות על כשהם מכילים כמות גדולה של נוגדי חמצון. מזונות על בד"כ אינם נכללים בתפריט היומי הסטנדרטי שלנו ורובנו אף לא שמענו על חלקם הגדול. מזונות העל המוכרים ביותר כיום בעולם התזונה הטבעית הם כרוב הקייל, הגי'נסנג, גו'גי ברי, האצות הכחולות והירוקות מסוג ספירולינה וכלורלה, אלוורה, אגוזי המקה והקקאו, זרע האמפ, זרעי צ'יה ועוד.

[interaction id="54aa4c68cd7e120f0d03116f"]

מה היתרונות הבריאותיים של מזונות על?

מחלות כרוניות כמו מחלות לב וכלי דם, סרטן, יתר לחץ דם קשורות בין היתר לנזק חמצוני של התא. כיום מאשימים את העלייה בשכיחות מחלות אלה בעיקר בעלייה בצריכת מזונות מן החי בעלי אחוזי שומן גבוהים וירידה בצריכת ירקות ופירות. מזונות על המכילים פיטוכימיקלים אנטיאוקסידנטים (רכיבים ממקור צמחי בעלי פעילות אנטי חמצונית) עוזרים לגוף להילחם בתהליך חמצוני שכזה והם נמצאים בעיקר בפירות וירקות המכילים סיבים תזונתיים. לכן לאחרונה מיצי ירקות חיים צברו פופולאריות רבה כמזונות על הנועדו לנקות את הגוף ולהשיבו לבריאות. אף על פי שבקהל הרחב ישנן תגובות חיוביות על השימוש במזונות על, עדיין לא נערכו מחקרים רבים אשר בדקו את השפעתם על בני אדם, אלא בעיקר על מכרסמים. חלק ממזונות העל אינם מומלצים כלל לאנשים הסובלים ממחלות כרוניות ותתכן בעיתיות מסויימת עם צריכת מזונות אלו ביחוד כאשר צורכים אותם ללא ביקורת ומעקב של איש מקצוע מוסמך.

לפניכם מס' דוגמאות  עבור מזונות על, היתרונות המיוחסים להם וגם האיסורים המתלווים אליהם:

מזונות על – קייל

כרוב עלים ממשפחת המצליבים (עוד במשפחה- הכרוב, הברוקולי, הכרובית, הקלורובי וכו'). נחשב כמוריד כולסטרול LDL, מוריד סיכון לסרטן שד, שחלות, פרוסטטה, שלפוחית השתן והמעי הגס, מנקה את מערכת העיכול מרעלים (glucosinolates), בשל כמות גדולה מאוד של נוגדי חמצון (carotenoids, flavonoids), נוגדי דלקת (omega 3, vitamin k) ורכיבים אנטי סרטניים (glucosinolates). מומלץ לבחור את הקייל כשעליו מוצקים ובעלי צבע עמוק. מומלץ לבחור קייל שהוחזק בטמפ' נמוכות. קייל שהוחזק בחום כמובן נובל אך גם מקבל טעם לא טוב. על העלים להראות רעננים, ללא כתמים חומים/צהובים וללא חורים. ניתן למצוא את הקייל לאורך כל השנה למרות שהשיא היבול שלו נמשך מאמצע החורף עד לתחילת האביב. אחסון נאות ייעשה באריזה בשקית והוצאת האוויר ככל הניתן, כאשר מומלץ להחזיקו במקרר למשך 5 ימים בלבד. ככל שהקייל יאוחסן יותר זמן כך טעמו יעשה מריר יותר. אין לשטוף את הקייל לפני האחסון משום שחשיפה למים מעודדת ריקבון.

הקייל נמנה על משפחת המצליבים ולכן לא מומלץ בכמות גדולה לאנשים הסובלים מתת פעילות בלוטת התריס ולאנשים הסובלים מגזים. כמו כן מכיל כמות גדולה מאוד של ויטמין K ולכן אינו מומלץ לאנשים הנוטלים קומדין. קייל מכיל כמות נאה של אוקסלט ולכן אינו מומלץ לאנשים הסובלים מאבני אוקסלט בכליות או מאבני כיס המרה. הדרך הטובה ביותר להכין את הקייל למאכל תוך כדי מיצוי מקסימלי של הפוטנציאל שלו הבריאותי שלו היא על ידי חיתוך העלים ל- 1/2 והגבעולים ל- 1/4, לפזר עליהם מיץ לימון, לתת להם לשבת כ- 5 דקות, ואז לאדות 5 דקות. מומלץ לצרוך את קייל אורגני משום שקייל הוא אחד מהמזונות המרוססים ביותר.

מזונות על – גוג'י ברי

פרי ממשפחת הסולניים (עוד במשפחה- העגבניות, החצילים, הפלפלים, תפוח האדמה והבטטה) ובתוכה נחשב לעשיר ביותר במינרלים וויטמינים. נחשב כמסייע לטיפול בסוכרת (ע"י הורדת העמידות לאינסולין), כבד שומני (מכיל בטאין העוזר לייצור כולין המייעל את תהליך ניקוי הכבד), יתר לחץ דם, אנטי סרטני (מכיל סלניום וגרמניום- יסודות קורט) ועוזר בהורדת חום ובבעיות עיניים הנובעות מגיל ומסוכרת (מכיל לוטאין המגן מפני רעילות מסוכר גבוה ברטינה). מיוחסים לו עוד תכונות מופלאות רבות, אך רובן לא הוכחו במחקרים. מכיל כמות נאה של מינרלים, ויטמינים, פוליסכרידים, חומצות אמינו (חלקן חיוניות) והוא מכיל כמות גדולה של נוגדי חמצון (ויטמין C).

מקור הגוג'י ברי בטיבט ויפן, שם אף נחשב כמפתח למעיין הנעורים משום שעשיר מאוד בויטמין C. בעבר היה בשימוש ברפואה הסינית והטיבטית. ניתן לאוכלו חי, מבושל, מיובש (הצורה הנפוצה ביותר), בתוך תה מיצים או יינות. על מנת למצות באופו מקסימלי את פוטנציאל נוגדי החמצון בפרי יש לאוכלו בצורתו הטרייה ולא המבושלת/המיובשת. המינון המומלץ של גוג'י ברי הינו 2-3 גרם ליום- כאשר מומלץ להגיע למינון זה בהדרגה. מינונים גבוהים מידי יכולים לגרום לשלשול. לא מומלץ לנשים הרות ומניקות. לאנשים עם אלרגיות לעגבניות יש איסור אכילת גוג'י ברי בשל אלרגיה צולבת. לא מומלץ לאנשים הנוטלים קומדין ולאנשים הנוטלים תרופות לטיפול בסוכרת וביתר לחץ דם. חשוב לא להפריז בצריכתו ואם אכן בחרתם לאכול ממנו, יש לצרוך כמות קטנה ומידתית.

מזונות על – ספירולינה או אצה כחולה-ירוקה

הספירולינה היא אצה חד תאית אשר מקורה באפריקה ובמקסיקו. אצה זו עשירה מאוד בחלבון (כולל חלבון מלא), סידן, B12, ויטמינים ומינרלים נוספים. אצה זו נחשבת כמסייעת במקרי כבד שומני (מורידה את הדלקת ומפחיתה הצטברות שומן באזור בעזרת הפיגמנט הכחול-ירוק בשם Biliproteins אשר הינו נוגד חמצון חזק בעל תכונות אנטי דלקתיות), אנטי סרטנית (יכולה לסייע במניעת סרטן באמצעות עושר הוויטמינים שבה- בטא קרוטן, ויטמין A, ויטמין C, ויטמין E וכן מינרלים כמו אבץ וסלניום. כמו כן יש בה סינרגזם של כ- 10 סוגי נוגדי חמצון חזקים), מסייעת באיזון הסוכר (יכולה להועיל בהורדת A1C בחולי סוכרת ולאזן רמות סוכר באנשים המנסים לרזות) נחשבת כמחזקת מערכת החיסון (מגבירה ייצור של פקטורים במערכת החיסון), אנטי היסטמינית, מורידה לחץ דם וכן מורידה רמות שומנים בדם.

במדינות כמו סין וקוריאה, אצות אלה נמצאות בשימוש נרחב ונמצאות במקום הרביעי של תוספי התזונה שם. הדרך המומלצת ביותר לצרוך אצות אלה היא בצורת אבקה, אותה מוסיפים לתבשילים ומרקים כשהדרך המומלצת ביותר היא בבוקר בתוך שייקים של ירקות או פירות. טעם האצה חזק מאוד ויש המלצה להגיע אל המינון הסופי בהדרגה כדי לתת לבלוטות הטעם להתרגל. ניתן לצרוך אותן גם בקפסולות. האבקה זולה יותר אך יש את עניין הטעם והריח והקפסולות נוחות יותר לשימוש, ללא טעם וריח אך הן יקרות יותר. מבחינת עיכול, האבקה מומלצת יותר. המינון היומי באבקה נע בין כפית גדושה לכף ובקפסולות 6-10. ניתן לתת לילדים אך המינון נמוך יותר- כ- 1/4 כפית בלבד. הספירולינה אינה מומלצת לנשים הרות ומניקות, לאנשים הנוטלים קומדין (רמות ויטמין K גבוהות מאוד) ולאנשים הנוטלים תרופות לטיפול בסוכרת (חשש מהיפוגליקמיה) וביתר לחץ דם. כמו כן חשוב לדעת כי האצה גדלה במקורות מים מתוקים ולכן מכילה כמות מזערית של יוד.

כאמור, ישנם עוד מזונות על נפוצים רבים שלא הזכרנו כאן. השימוש במזונות העל יכול להיות מועיל לבריאות, אך כפי שהזכרנו לעיל, צריכה של מזונות על במצבים מסוימים או במינונים לא מתאימים, יכולה להביא אף לנזקים. על כן, אם קיים איזשהו ספק לגבי מזונות אלה, מומלץ להתייעץ עם דיאטנית קלינית אשר מכירה את השפעותיהם ותכונותיהם של מזונות העל.