בשנים האחרונות גוברת התודעה לחשיבות שינה טובה והשפעתה על אורח חיים בריא, החל מצמיחה לגובה והתפתחות תקינה אצל ילדים ומתבגרים וכלה בהשמנה. בעידן המודרני, אורח חיים האינטנסיבי אצל מרבית המבוגרים מאפשר שעות שינה מועטות בלבד ולמתבגרים גירויים רבים המשאירים אותם ערים כגון: גלישה ברשתות חברתיות כגון ה – Facebook ,משחק במשחקי מחשב וכד". מלבד רגזנות, הפרעות בקשב וריכוז וחוסר ערנות אשר הינם תוצר ישיר של העייפות, ישנן גם השפעות נוספות בתחום הגדילה וההשמנה:

שינה והשמנה

מחקרים מראים כי לאנשים הישנים שעות ספורות בלבד, כאלה הישנים שינה שאינה איכותית ואלה הסובלים מנדודי שינה ומהפסקות נשימה בשינה (sleep apnea), יש סיכון גבוה לסבול מהשמנה. ברגע שאנו סובלים מאחת האפשריות הללו הגוף שלנו מפריש הורמוני רעב באופן מוגבר, מה שמביא להגברת התיאבון ולאכילת יתר וכתוצאה מכך להשמנה הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים ומתבגרים.

מחסור בהורמון גדילה

Growth hormone כשמו כן הוא- מעודד גדילה בגופינו ובניית מסת שריר ועצם. הורמון הגדילה אצל ילדים קטנים מופרש רק בלילה ובמהלך גיל ההתבגרות ישנה תוספת קטנה של ההורמון גם ביום. בשל עובדה זו ישנה חשיבות מכרעת של זמן השינה על הצמיחה לגובה. הפרשת הורמון הגדילה מתחילה בסביבות 2:30 וילדים או מתבגרים שהולכים לישון לאחר שעה זו מפספסים את הפרשה של הורמון זה, מה שמשפיע על מימוש פוטנציאל הגדילה שלהם.

חשוב לציין כי יש קשר בין שתי התופעות שהזכרתי לעיל. אצל ילדים הסובלים מהשמנה עלולים להופיע התבגרות מינית מוקדמת, אשר לה השפעה שלילית על מימוש פוטנציאל הגביהה. כלומר לילדים הסובלים מהשמנה והתבגרות מינית מוקדמת סיכויים גבוהים יותר לקומה נמוכה.

המלצות למספר שעות השינה לפי האיגוד האמריקאי לשינה

לילדים בגיל בית ספר: 10-11 שעות שינה.
למתבגרים: 8 שעות.
למבוגרים: 6-7 שעות שינה.

טיפים לשינה טובה ואיכותית

הקפידו על שעת שינה קבועה.
דאגו לחדר שינה חשוך ונעים, ללא גירויים כגון טלוויזיה, מחשב, פלאפון או כל מסך היוצר הסחה כלשהיא.
הימנעו מצריכת קפאין לפני השינה כגון: קולה, שוקולד, שוקו, תה וכד".
במידה ואתם סובלים מהפרעות שינה כרוניות, מומלץ לפנות למעבדת שינה ע"מ לאבחן את הבעיה ולקבל פתרונות פרקטיים.

לילה טוב!

לשאלות ומידע נוסף ניתן לפנות לדיאטנית